Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Menu
Kontakt
Robert Pytlos
koordynator ds. bursztynu

Wydział Promocji i Komunikacji
Społecznej Urzędu Miejskiego
w Gdańsku

tel. 58 323 6 576
e-mail: robert.pytlos@gdansk.gda.pl
Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Ruszyły VI Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze Gdańsk 2014

Zainspirowanie bursztynem projektantów z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali w swojej twórczości tej szlachetnej żywicy to podstawowe założenie międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, które odbywają się w Gdańsku od 2009 roku. Formuła  warsztatów jest co roku taka sama. Zagraniczni projektanci  w ciągu tygodniowego pobytu w Gdańsku uczą się poławiać bursztyn, obrabiać go i szlifować , poznają jego właściwości i tradycję zdobniczą z nim związaną. W wolnych chwilach zwiedzają Muzeum Bursztynu oraz inne atrakcje turystyczne Gdańska. Jednak ich podstawowym zadaniem jest wykonanie prac  zainspirowanych bursztynem, które pokazywane są najpierw na wernisażu kończącym warsztaty, a później na targach i wystawach jubilerskich w Polsce oraz poza jej granicami.
Do tej pory odbyło się pięć edycji warsztatów, które powstały z inicjatywy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku i były realizowane ze środków pochodzących z jego budżetu w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolica Bursztynu. Dwie ostatnie edycje warsztatów znalazły uznanie i dofinansowanie ze strony Ministerstwa Gospodarki  ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach programu promocji branży  jubilersko- bursztynniczej w latach 2012-2015. Pomysł nie jest zupełnie nowy: pionierskie warsztaty pod hasłem „Bursztyn w dobrych rękach” odbyły się pod kierownictwem Giedymina Jabłońskiego w nieistniejącym już od wielu lat Gdańskim Centrum Bursztynu (2005). Po kilku latach pomysł odżył na nowo. To niemałe wyzwanie podjęła Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu przy współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy, jednym z najważniejszych ośrodków promocji biżuterii artystycznej w Europie  oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Partnerem pierwszych trzech edycji była firma Golden Amber z Gdańska, która zapewniała twórcom surowiec bursztynowy.


Warsztatowe początki
W pierwszej edycji warsztatów uczestniczyli  Gisbert Stach i Ulrike Strempel z Niemiec,  Andrea Wagner z Holandii i Felicity Peters z Australii. Projektantów podczas pracy odwiedziła Pani Danuta Wałęsowa, pierwsza Dama RP, miłośniczka bursztynu, której spodobał się pomysł inspirowania poprzez warsztaty zagranicznych twórców. Wernisaż prac odbył się w Muzeum Bursztynu, w którego kolekcji do dziś znajdują się bursztynowe dzieła wykonane przez uczestników.

Bursztyn w rytmie flamenco
Niesamowitym przeżyciem była druga edycja warsztatów. Ich uczestnikami byli projektanci z Hiszpanii: Maria Jose Silva Jimenez, Vanessa Rivera Pozas, Maria Teresa Cano Martinez i Jose Carlos Sanchez Lopez. W ich pracach widać hiszpański temperament. „Podoba mi się niezwykłe połączenie bursztynu i wszystkich skojarzeń z nim – piękna, historii, właściwości magicznych- z tym co nam się kojarzy z Hiszpanią- przede wszystkim ze słońcem” – stwierdziła obecna na wernisażu Monika Richardson, Ambasador Bursztynu.

Miłość Włochów do bursztynu
W 2011 roku do Gdańska zawitała grupa włoskich projektantów z Fabrizio Tridentim na czele. Wśród uczestników znaleźli się także Heidemarie Herb , Elisabetha Bruno oraz Nasario Monaco. Włosi, potomkowie starożytnych Rzymian kochających bursztyn ponad wszystko, próbowali oddać w swoich pracach charakter bursztynu, stawiając przede wszystkim na jego naturalne, nieoszlifowane formy w nietypowych oprawach.

Bursztyn podbija Brukselę
Sophie Gheeraert, Sylvie Jousset, Maricy Takahashi, Alain Roggeman i Pascal Theys uczestniczyli w IV Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2012.  Projektanci z Belgii wykonali przez tydzień blisko 30 prac. To była najbardziej pracowita grupa w historii warsztatów. Ozdoby można było podziwiać podczas targów w Hong Kongu 2012, Złoto Srebro Czas 2012 w Warszawie, w Tucson (styczeń 2013), Vicenza Oro (styczeń 2013) i Targów Inhorgenta Europe (luty 2013) oraz Amberif 2013 (marzec 2013). Tak szeroką promocję idei warsztatów umożliwiło objęcie ich przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji branży jubilersko – bursztynniczej w ramach działań realizowanych przez konsorcjum Bursztyn. Skarb Polski”.

Holendrzy i bursztyn
W 2013 roku w warsztatach uczestniczyli znani projektanci biżuterii z Holandii: Julia Walter, Linda Ezerman, Peter Hoogeboom i Peter Vermandere oraz Jutta Kallfelz (w zastępstwie Theo Smeetsa). Uczestnicy w ciągu tygodnia wykonali kilkanaście prac z bursztynem. Te warsztaty były wyjątkowe. Zaproszeni  twórcy  byli bardzo otwarci, było widać, że nie raz mieli do czynienia ze sztuką przez duże S.

Autor:Robert Pytlos.
Fot. Maciej Nicgorski.

Data publikacji: 14.10.2014 14:45
Atrakcje turystyczne
Wsparcie ze strony miasta
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
Złoto uncja 1648,82 -1,10% [15:39]
Ropa brent baryłka 116,81 -1,75% [15:38]
Pallad uncja 749,90 -0,54% [15:38]
Platyna uncja 1706,25 -0,61% [15:38]
Srebro uncja 30,97 -1,30% [15:39]
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-08-14
USD 3,7768 -0,25%
EUR 4,3001 -0,22%
CHF 3,8027 -0,07%
GBP 4,8232 -0,14%
Wspierane przez Money.pl
Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e.. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

mapa

Dodaj do ulubionych ¤  Ustaw jako startową ¤  Napisz do nas ¤  Redakcja ¤ 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku ¤ ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk