Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Menu
Kontakt
Robert Pytlos
koordynator ds. bursztynu

Wydział Promocji i Komunikacji
Społecznej Urzędu Miejskiego
w Gdańsku

tel. 58 323 6 576
e-mail: robert.pytlos@gdansk.gda.pl
Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Ambasador Bursztynu

Lidia Popiel, pierwsza Ambasador Bursztynu.

Znane osoby znakomicie wspierają promocję wyrobów jubilerskich w Polsce i na świecie. Do tych obowiązujących tendencji nawiązuje projekt „Ambasador Bursztynu” – kolejne działanie w ramach projektu „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu”. Dotychczas tytuł Ambasadora Bursztynu otrzymały:
Lidia Popiel, znana fotografka i modelka (2007-2009) i Monika Richardson (2010-2012), znana dziennikarka telewizyjna.

Projekt „Ambasador Bursztynu”

Co dwa lata prezydent Gdańska będzie mianował Ambasadorami Bursztynu znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki (z Polski i z zagranicy). Rola Ambasadora Bursztynu będzie polegać m.in. na noszeniu na co dzień oraz podczas uroczystych spotkań biżuterii z bursztynem, udzielaniu wywiadów do prasy o znaczeniu bursztynu w życiu człowieka, uczestnictwie w wybranych imprezach organizowanych przez miasto, informowaniu o marce gdańskiego bursztynu i wiodących firmach na rynku wyrobów z bursztynem, wspomaganiu ich w kampaniach promocyjnych i reklamowych na mocy indywidualnych umów.

 

„Istnieje wiele stereotypów na temat bursztynu, które chcielibyśmy przełamać, pokazując dobre wzornictwo bursztynowej biżuterii. Zależy nam na wprowadzeniu bursztynu „na salony”. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy panią Lidię Popiel"– powiedział Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Lidia Popiel – pierwsza nominacja

Lidia Popiel jest znaną fotografką, byłą modelką, osobą cenioną w świecie mody i wykładowcą na Wydziale Fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej.Nominację na Ambasadora Bursztynu otrzymała w Warszawie podczas targów Złoto Srebro Czas (październik 2007). 
Prowadziła rubrykę o modzie w „Piątej Alei”, dodatku do dziennika „Rzeczpospolita”, gdzie często ilustracją były zdjęcia jej autorstwa. Angażuje się w przedsięwzięcia o charakterze społecznym i ekologicznym. Jest prezesem Fundacji „Polska jest Kobietą”. W latach 80. Lidia Popiel była jedną z czołowych polskich modelek. Współpracowała m.in. z galerią Grażyny Hase, dla której projektowała ubrania, obecnie zajmuje się organizacją pokazów i kreowaniem wizerunku artystów. Fotografuje od 1985 roku, kiedy to jedna z pierwszych jej prac trafiła na plakat firmy kosmetycznej. Od tamtego czasu współpracowała z wieloma periodykami, wykonując zdjęcia okładkowe, mody, ilustracje do wywiadów i reklamy. Jej prace publikowano m.in. na łamach „Zwierciadła”, „Pani”, „Sukcesu”, „Machiny”, „Sceny” i „Gentlemana”. W 1998 roku powstała wystawa zdjęć portretowych znanych osób, która była pokazywana w większych polskich miastach przez prawie 10 lat.

Monika Richardson - ambasador na szlaku bursztynowym

Monika Richardson otrzymała nomionację na Ambasadora Bursztynu z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas Gali Mody i Bursztynu w Gdańsku (marzec 2010). Jest dziennikarką związaną z Programem Drugim Telewizji Polskiej. Przez pięć i pół roku prowadziła na antenie Dwójki program „Europa da się lubić”, który oswajał Europę, jej obyczaje i codzienność. Goście programu, mieszkańcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i wielu innych krajów, znajdowali wspólne cechy z Polakami i opowiadali o swoich kulturach. Najpopularniejsi goście stali się gwiazdami polskiej telewizji i ulubieńcami wielopokoleniowej publiczności, a sam program w znacznym stopniu przyczynił się do zrozumienia i wzrostu poparcia dla idei integracji europejskiej. Od marca 2011 roku prowadzi codzienny poranek w radiu Złote Przeboje wraz z Jarkiem Budnikiem

Monika Richardson promuje bursztyn na zdjęciach zrobionych przez Lidię Popiel

 Więcej na temat:  

 

 

Data publikacji: 29.07.2008 09:07
Atrakcje turystyczne
Wsparcie ze strony miasta
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
Złoto uncja 1648,82 -1,10% [15:39]
Ropa brent baryłka 116,81 -1,75% [15:38]
Pallad uncja 749,90 -0,54% [15:38]
Platyna uncja 1706,25 -0,61% [15:38]
Srebro uncja 30,97 -1,30% [15:39]
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-08-14
USD 3,7768 -0,25%
EUR 4,3001 -0,22%
CHF 3,8027 -0,07%
GBP 4,8232 -0,14%
Wspierane przez Money.pl
Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e.. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

mapa

Dodaj do ulubionych ¤  Ustaw jako startową ¤  Napisz do nas ¤  Redakcja ¤ 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku ¤ ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk