Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Menu
Kontakt
Robert Pytlos
koordynator ds. bursztynu

Wydział Promocji i Komunikacji
Społecznej Urzędu Miejskiego
w Gdańsku

tel. 58 323 6 576
e-mail: robert.pytlos@gdansk.gda.pl
Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Projekt "Gdańsk - Światową Stolicą Bursztynu"

Przyjęta przez Radę Miasta Gdańsk Strategia Rozwoju Gdańska do 2015 roku przewiduje jako jeden z celów strategicznych „wzmacnianie roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu”. Od 2005 roku Prezydent Paweł Adamowicz konsekwentnie ugruntowuje pozycję miasta w tej dziedzinie. W czerwcu 2006 roku powstało w Gdańsku Muzeum Bursztynu oraz powołano do życia Światową Radę Bursztynu, organizację zajmującą się zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym obrotem surowca bursztynowego i wyrobów jubilerskich z tym kamieniem na całym świecie oraz promocją jego naturalnego piękna i właściwości. W sierpniu 2006 roku podpisano z inicjatywy władz miasta „Deklarację Gdańską w sprawie dobrych praktyk bursztynniczych”. Dokument ma na celu wyeliminowanie z rynku tych, którztrum miasta)y podrabiają bałtycki kruszec. W lutym 2007 roku Prezydent Gdańska powołał swojego pełnomocnika koordynatora ds. bursztynu- Roberta Pytlosa, od 12 lat związanego z branża jubilerską i bursztynniczą, który zajmuje się nawiązywaniem i rozwijaniem kontaktów oraz współpracy pomiędzy środowiskami bursztynników i ich organizacjami.

Deklaracja Gdańska w sprawie dobrych praktyk bursztynniczych
Fot.Kosycarz Foto Press KFP

"My gdańscy mistrzowie złotnictwa i bursztynnictwa wspólnie z władzami Miasta stajemy w obronie uczciwości i rzetelności w ha ndlu bursztynem bałtyckim. Naszą powinnością jest chronić wizerunek bursztynu oraz promować jego markę w Polsce i poza jej granicami. Szczególnie dziś, kiedy dochodzą nas wieści, iż niektórzy nieuczciwi producenci i handlowcy wprowadzają na rynek falsyfikaty i imitacje jako bursztyn bałtycki.
Odpowiadając na apel Prezydenta Gdańska, uroczyście oświadczamy, że z naszych zakładów i warsztatów złotniczych trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego.
Jednocześnie wzywamy wszystkich tych, którym zależy na dobrym imieniu Gdańskiego Bursztynu oraz Miasta Gdańsk – Światowej Stolicy Bursztynu, aby w swojej działalności przyjęli stosowane przez nas zasady. Wspólnie deklarujemy, że każdy, kto nie będzie przestrzegał ducha i litery przyjętych przez branżę zasad etycznego działania będzie napiętnowany w naszym środowisku.
My, niżej podpisani, zobowiązujemy się do przestrzegania dobrych praktyk w codziennej działalności z pożytkiem dla naszych klientów i nas samych. Jesteśmy przekonani, że tylko uczciwość może wspomóc promocję bursztynu bałtyckiego w świecie.
Wyrażamy wolę ustanowienia koniecznych reguł i zasad dobrych praktyk, niezbędnych dla właściwego rozwoju bursztynnictwa w Polsce i na świecie.
Zapraszamy wszystkich bursztynników i złotników, akceptujących ducha tej deklaracji, aby się do nas przyłączyli."

Perspektywy rozwoju programu Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu (do 2015 roku)

Całe środowisko bursztynnicze oraz władze miasta i instytucje samorządowe wspólnie muszą zrealizować w ciągu kilku najbliższych lat następujące cele:

 • uruchomić kopalnię bursztynu na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego w niewielkiej odległości od Gdańska (delta Wisły lub rejon Chłapowa). Bursztyn tej jakości może posłużyć do tworzenia polskiej marki wyrobów i dzieł sztuki.
 • doprowadzić do zbudowania marki „Gdański Bursztyn”, promującą gdański warsztat i design, jako marki najwyższej jakości wyrobów z bursztynu bałtyckiego, tworzonych bez ingerencji termicznej.
 • rozwijać specjalistyczną wiedzę rzeczoznawców bursztynu i doprowadzić do powstania laboratorium bursztynu,
 • wspierać system oznaczania bursztynu bałtyckiego i surowego reżimu certyfikacji,
 • powołać międzynarodową giełdę bursztynu,
 • wspierać organizację międzynarodowych aukcji cennych wyrobów z bursztynu,
 • dokończyć budowę Bursztynowego Ołtarza,
 • stworzyć w Gdańsku kilka wersji turystycznego „szlaku bursztynowego”,
 • wspierać naukowe badania i publikacje na temat bursztynu, wydawnictwa obcojęzyczne o bursztynie i wyrobach z tym kamieniem
 • rozwijać zawodowe szkolenia artystów tworzących w bursztynie,
 • rozwijać badania marketingowe na rynku wyrobów z bursztynu i program promocji Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.

 

Data publikacji: 29.07.2008 08:12
Atrakcje turystyczne
Wsparcie ze strony miasta
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
Złoto uncja 1648,82 -1,10% [15:39]
Ropa brent baryłka 116,81 -1,75% [15:38]
Pallad uncja 749,90 -0,54% [15:38]
Platyna uncja 1706,25 -0,61% [15:38]
Srebro uncja 30,97 -1,30% [15:39]
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-08-14
USD 3,7768 -0,25%
EUR 4,3001 -0,22%
CHF 3,8027 -0,07%
GBP 4,8232 -0,14%
Wspierane przez Money.pl
Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e.. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

mapa

Dodaj do ulubionych ¤  Ustaw jako startową ¤  Napisz do nas ¤  Redakcja ¤ 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku ¤ ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk