Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Menu
Kontakt
Robert Pytlos
koordynator ds. bursztynu

Wydział Promocji i Komunikacji
Społecznej Urzędu Miejskiego
w Gdańsku

tel. 58 323 6 576
e-mail: robert.pytlos@gdansk.gda.pl
Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Zespół konsultacyjny przy Prezydencie Gdańska
Na początku spotkania Krzysztof Lalik z firmy Golden-Amber, poszukującej bursztynu na terenach miejskich, wręczył Prezydentowi Gdańska bryłkę bursztynu, wydobytą na jednej z działek. Bursztyn – nadziak (ma naturalną dziurkę) o wadze 160 gram.

Podczas inauguracyjnego spotkania Zespołu Konsultacyjnego Klastra Gdańska Delta Bursztynu przy Prezydencie Miasta Gdańska, które odbyło się 17 kwietnia 2008 roku, poruszono cztery podstawowe kwestie: brak kadry oraz problemy kształcenia, trudna/ utrudniona współpraca między podmiotami, zły marketing branży oraz niedostępność i cena surowca bursztynowego.

Konsultacje strategii klastra

Posiedzenie w głównej mierze poświęcone było prezentacji strategii rozwoju klastra i dyskusji nad jej założeniami.Gośćmi specjalnymi spotkania byli: profesor Ryszard Szadziewski (Przewodniczący Światowej Rady Bursztynu) oraz walczący z nielegalnym wydobyciem bursztynu policjanci z komisariatu na gdańskich Stogach. Główna część spotkania rozpoczęła się od prezentacji wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową dotyczących branży jubilerskiej w Polsce oraz silnych i słabych stron polskiego bursztynnictwa. Prezentująca wyniki dr Anna Golec zauważyła, że branża bursztynnicza nie jest do końca zidentyfikowana przez statystyki i właściwie nie mieści się w żadnych z nich. Według danych GUS-u w województwie pomorskim w branży jubilerskiej pracuje tylko około 400 osób, podczas gdy faktycznie jest ich około 10.000. O wadze branży bursztynniczej oprócz wielkości zatrudnienia świadczy choćby fakt, iż większość biżuterii zdobionej bursztynem jest z Polski eksportowana. 

Miasto musi być liderem

Jacek Leśniak, prezes Gdańskiego Centrum Bursztynu, zauważył że branża czeka na spektakularne działania miasta, które powinny być skierowane do turystów. Wszyscy widzą, jak potrzebna jest także edukacja ostatecznego klienta, który zazwyczaj postrzega bursztyn jako obiekt mało jubilerski i kojarzony raczej z babcinymi koralami. Miast chętnych do ogłoszenia się stolicą bursztynu jest kilka, mimo że Gdańsk wykonał pierwszy ruch. Żywo w dyskusji brał udział prezydent Adamowicz, podkreślając duży udział działów marketingu firm i instytucji w budowaniu marki i popularyzowaniu bursztynu. Powinny one jego zdaniem wręczać swoim gościom bursztynowe prezenty, co jest doskonałą promocją i nawiązaniem do bogatej w bursztyn tradycji regionu. Marcin Kapuściński (IBnGR) dodał, że w bursztynie jest wielki potencjał. Może on być nie tylko jedną z ekonomicznych lokomotyw regionu pomorskiego, lecz także wielką dumą ludzi tu mieszkających. 

Podział ról i promocja

Strategia, którą przygotował IBnGR, jest efektem organizowanych od półtora roku grup roboczych klastra. Analiza szans i ograniczeń w branży oraz jej silnych i słabych stron (SWOT) prowadzi do wniosku, że najważniejszymi elementami, które są branży potrzebne, są uporządkowanie ról poszczególnych podmiotów w kształtowaniu branży oraz promocja. Dużą szansą w najbliższych latach dla branży mogą być środki unijne, jednak wciąż nie ma organizacji, która może je skutecznie wykorzystać. Pomysłem na bolączki branży miałoby być powołanie instytutu bursztynu, który miałby zajmować się tworzeniem sprzyjających warunków do rozwoju branży, pracą naukowo-badawczą oraz kreowaniem wizerunku regionu i Gdańska jako światowego lidera w dziedzinie wiedzy, kultury i sztuki oraz przedsiębiorczości związanej z bursztynem.

Fot. KP/J.Pinkas

Więcej o zespole konsultacyjnym: http://www.amber.com.pl/wiadomosci/wydarzenia/item/338-spotkanie-gdanskiej-delty-bursztynu

 

rp 

Data publikacji: 07.02.2009 09:05
Atrakcje turystyczne
Wsparcie ze strony miasta
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
Złoto uncja 1648,82 -1,10% [15:39]
Ropa brent baryłka 116,81 -1,75% [15:38]
Pallad uncja 749,90 -0,54% [15:38]
Platyna uncja 1706,25 -0,61% [15:38]
Srebro uncja 30,97 -1,30% [15:39]
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-08-14
USD 3,7768 -0,25%
EUR 4,3001 -0,22%
CHF 3,8027 -0,07%
GBP 4,8232 -0,14%
Wspierane przez Money.pl
Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e.. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

mapa

Dodaj do ulubionych ¤  Ustaw jako startową ¤  Napisz do nas ¤  Redakcja ¤ 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku ¤ ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk